טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון-

דיכאון קליני הנו אחד המצבים השכיחים יותר בבריאות הנפש. בממוצע 1 מכל 5 אנשים עלול לסבול מדיכאון במהלך חייו, והכוונה לדיכאון של ממש, כלומר ירידה במצב רוח, עצבות, ירידה בהנאה ובחשק, שינויים בתאבון, שינויים בשינה ועוד. במקרים חמורים יותר דיכאון יכול להביא למחשבות של חוסר ערך וייאוש, חוסר תקווה ומחשבות אובדן. מתוך הסוגים השונים של דיכאון הקיימים, הדיכאון שלאחר לידה הוא אחד מהדיכאונות המסוכנים יחסית וזאת מכיוון שהוא עלול להתדרדר במהירות ועלול להשפיע מהותית גם על האם וגם על התינוק. ובכלל, זיהוי דיכאון מוקדם ככל הניתן הוא משימה חשובה מכיוון שכלל שמטפלים בדיכאון מוקדם יותר גם חוסכים סבל מיותר לאדם ומשפחתו וגם הסיכוי לעזור הוא גבוה יותר. ברגע שמופיע דיכאון פעם ראשונה בחיים הסיכוי לדיכאון נוסף קופץ משמעותית ל1 ל-2, 50% סיכוי לדיכאון נוסף ולאחר שני דיכאונות, הסיכוי לדיכאון נוסף כמעט ודאי, כ90%.
1. הטיפול היעיל ביותר בדיכאון הוא טיפול משולב המשלב אחת מהגישות הפסיכולוגיות וטיפול תרופתי. קיימות גישות פסיכולוגיות מרובות שקשורות לדיכאון כשהמובילה ביניהם היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמתעסק בחשיבה השלישית והפסימית שמאפיינת את האדם הדכאוני. באירוע ראשון שבאים לטיפול מוקדם מדובר בטיפול קצר יחסית וממוקד, וכשמגיעים מאוחר יותר או באירועים נוספים בד"כ הטיפול דורש יותר מאמץ. קיימים סוגים שונים של טיפול קוגנטיבי התנהגותי כולל טיפול ששכיח יותר בחו"ל IPT- inter personal therapy, טיפול השם דגש על הקשרים החברתיים ועל הנטייה לראות אותם באופן שלילי. Acceptance therapy-  העוסק בקבלת המצב והמוטיבציה לשינוי המצב, אך הטיפול השני בחשיבותו הנו טיפול מיינדפולנס  שהנו בעל השפעה מוכחת במניעה של דיכאונות נוספים.
2. תרופות- קיימות תרופות רבות נגד דיכאון ששונות ביניהם בסוגי החומרים עליהם הן משפיעות, בתופעות הלוואי, ובדרך הנטילה והמתן. ישנן תרופות שהן תרופות עזר שנועדו לחזק תרופה אחרת אם היא עזרה רק באופן חלקי. חשוב לציין שעוד במקביל למתן טיפול תרופתי במידה והוחלט עליו, יש לשלול מצבים גופניים שיכולים לגרום לדיכאון. יש גם תרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם הגורמות למצבים נפשיים כולל דיכאון.
3.טיפולים ביולוגיים אחרים- המדובר בגרייה מגנטית של המוח- TMS  שהוא טיפול הידוע בכינויו "הקסדה" הנחשב לטיפול יעיל יחסית אבל דורש תדירות גבוה של טיפולים לזמן קצר וטיפול נוסף שהוא טיפול בנזעי חשמל ECT  שהוא הטיפול היעיל ביותר שקיים עד היום, וכנראה גם הבטוח ביותר, אך עם זאת אינו נטול תופעות לוואי וכמובן מעורר בהלה למי שלא התנסה בו.
4. טיפול דינמי ממוקד קצר מועד- כשדיכאון מופיע בגלל קונפליקט רגשי לפעמים עבודה אינטנסיבית רגשית על הקונפליקט שגרם לדיכאון עושה שני דברים מהותיים- גם מקלה על הדכאון וגם פותרת את הקונפליקט בכך שאדם יכול יותר בקלות לנשום לרווחה.
בכל המקרים חשוב מאוד לא רק להתאים את הטיפול למטופל, אלא גם כמה דברים נוספים:
א. הכשרה של המטפל והעומק הרגשי שלו- ככל שהמטפל מבין יותר ומנוסה יותר בעבודה רגשית קוגניטיבית התנהגותית ונפשית היכולת שלו לסייע תהיה גדולה יותר.
ב. חשוב מאוד להתאים את אישיות המטפל למטופל, יש מטופלים שזקוקים למטפל אינטנסיבי, לוחץ יותר, ויש מטופלים שזקוקים למטפל מקבל ורך ולפעמים אישיות המטפל אפילו חשובה יותר מאופי הטיפול. כך קורה לפעמים שאנשים פונים למטפל מסוים על פי המלצה של חבר, אבל מקבלים את המטפל שלא מתאים להם ולא מצליחים להבין מדוע מצבם אינו משתפר לעומת החבר שהצליח מאוד.
טיפול בדיכאון יכול להיות גם אצל פסיכיאטר, גם אצל פסיכולוג וגם אצל רופא משפחה שלכל אחד מהם זווית אחרת. לרופא המשפחה יש זמן מוגבל לטיפול והרבה פעמים הוא יתמקד רק במתן תרופה, שהיא אחת מהתרופות השכיחות. לפסיכיאטר יש גם יותר זמן להעמיק ולהבין את מקור הבעיה ולבחור טיפול מתאים וגם הכרות הרבה יותר נרחבת עם מגוון תרופות שונות. פסיכולוג אינו נותן תרופות אבל מבין יותר לעומק קונפליקיטים רגשיים, התנהגותיים וקוניטיבים שמשרתים את הדיכאון ובכך מקבלים אותו. בדיוק בגלל זה הטיפול המשולב הוא היעיל ביותר, שהרי לכל אחד מהם מבט אחר על המצב הנפשי.

חזרה לעמוד הבית- ד"ר אילן טל פסיכיאטר מומחה